[You] won’t regret it. There are lots of opportunities to learn and collaborate.”

Mahshid Sadeghpour, RMIT

Timetable

Please note: This timetable is a guide and subject to change

Key

Group A Spatial Statistics
Dr Charlotte M. Jones-Todd, The University of Auckland NZ
Mathematical Optimisation and Modern applications with Python
Dr Hoa T. Bui, Curtin University
Dr Scott B. Lindstrom, Curtin University
Group B Introduction to the modelling of continuous multivariate distributions using copulas
Professor Ivan Kojadinovic, University of Pau, France
Analysis of finite element methods for incompressible flow and for elasticity equations
Associate Professor Ricardo Ruiz Baier, Monash University
Group C Stochastic Transport Modelling
Professor Matthew Simpson, Queensland University of Technology
Geometric Group Theory
Professor Murray Elder, University of Technology Sydney
Dr Adam Piggott, Australian National University
Dr Lawrence Reeves, The University of Melbourne
Associate Professor Anne Thomas, University of Sydney
Group D Random Matrix Theory in Quantum Information
Dr Mario Kieburg, University of Melbourne
Nonlinear Partial Differential Equations and their applications
Dr Mat Langford, The University of Newcastle
Week 1 Timetable: 9-13 January (on campus)
WA QLD SA NSW/ACT/VIC/TAS NZ Monday
9 January
Tuesday
10 January
Wednesday
11 January
Thursday
12 January
Friday
13 January
7.00am
9.00am
9.30am
10.00am
12.00pm Welcome

Campus Tour/Group Photo

(Lunch provided)

Group C Group D Group C
Group D
         
8.00am
10.00am
10.30am
11.00am
1.00pm
Group C Group D Group C Group D
         
9.00am
11.00am
11.30am
12.00pm
2.00pm
Lunch Break

(Participant Talks)

Lunch Break (Participant Talks)
         
         
10.30am 12.30pm 1.00pm 1.30pm 3.30pm Group D Group D
Group C Group D
Group C
         
11.30am
1.30pm
2.00pm
2.30pm
4.30pm
Group C Group A Group A Group A Group A
         
12.30pm
2.30pm
3.00pm
3.30pm
5.30pm
1.00pm
3.00pm
3.30pm
4.00pm
6.00pm
Group A Group B Group A Group B Group A
         
2.00pm
4.00pm
4.30pm
5.00pm
7.00pm
Group B Group B Group B Group B Group B
         
3.00pm
5.00pm
5.30pm
6.00pm 8.00pm
Welcome Party Movie Night
Week 2 Timetable: 16-20 January (on campus)
WA QLD SA NSW/ACT/VIC/TAS NZ Monday
16 January
Tuesday
17 January
Wednesday
18 January
Thursday
19 January
Friday
20 January
7.00am
9.00am
9.30am
10.00am
12.00pm
Careers Day
Group C
Group D Group C Group D
         
8.00am
10.00am
10.30am
11.00am
1.00pm
Group C
Group D
Group C
Group D
         
9.00am
11.00am
11.30am
12.00pm
2.00pm
         
10.00am
12.00pm
12.30pm
1.00pm
3.00pm
10.30am
12.30pm
1.00pm
1.30pm
3.30pm
Group D
Group D
Group C Group D
Group C
         
11.30am
1.30pm
2.00pm
2.30pm
4.30pm
Group C Group A Group A Group A Group A
         
12.30pm
2.30pm
3.00pm
3.30pm
5.30pm
1.00pm
3.00pm
3.30pm
4.00pm
6.00pm
Group A Group B Group A Group B Group A
         
2.00pm
4.00pm
4.30pm
5.00pm
7.00pm
Group B Group B Group B Group B Group B
         
3.00pm
5.00pm
5.30pm
6.00pm
8.00pm
Social Event
Public Lecture
         
Week 3 Timetable 23-27 January (virtual)
WA QLD SA NSW/ACT/VIC/TAS NZ Monday
23 January
Tuesday
24 January
Wednesday
25 January
Thursday
26 January
Friday
27 January
7.00am
9.00am
9.30am
10.00am
12.00pm Australia Day Public Holiday (No Classes)
       
8.00am
10.00am
10.30am
11.00am
1.00pm
Group C Group C Group D Group D
         
9.00am
11.00am
11.30am
12.00pm
2.00pm
Group C Group C Group D Group D
       
10.00am 12.00pm 12.30pm 1.00pm 3.00pm
10.30am
12.30pm
1.00pm
1.30pm
3.30pm
Group D
Group D
Group C
Group C
         
11.30am
1.30pm
2.00pm
2.30pm
4.30pm
Group A Group A Group A Group A
         
12.30pm
2.30pm
3.00pm
3.30pm
5.30pm
1.00pm
3.00pm
3.30pm
4.00pm
6.00pm
Group B Group B Group A Group A
         
2.00pm
4.00pm
4.30pm
5.00pm
7.00pm
Group B Group B Group B Group B
         
3.00pm
5.00pm
5.30pm
6.00pm
8.00pm
Week 4 Timetable: 30 January – 3 February (virtual)
WA QLD SA NSW/ACT/VIC/TAS NZ Monday
30 January
Tuesday
31 January
Wednesday
01 February
Thursday
02 February
Friday
03 February
7.00am
9.00am
9.30am
10.00am
12.00pm
         
8.00am
10.00am
10.30am
11.00am
1.00pm
Group C Group C Group D Group D
         
9.00am
11.00am
11.30am
12.00pm
2.00pm
Group C Group C Group D Group D
         
10.00am
12.00pm
12.30pm
1.00pm
3.00pm
Closing Ceremony
10.30am
12.30pm
1.00pm
1.30pm
3.30pm
Group D
Group D
Group C
Group D
Group C
         
11.30am
1.30pm
2.00pm
2.30pm
4.30pm
Group A Group A Group A Group C Group A
         
12.30pm
2.30pm
3.00pm
3.30pm
5.30pm
1.00pm
3.00pm
3.30pm
4.00pm
6.00pm
Group B Group B Group A Group A Group A
         
2.00pm
4.00pm
4.30pm
5.00pm
7.00pm
Group B Group B Group B Group B Group B
         
3.00pm
5.00pm
5.30pm
6.00pm
8.00pm